Jak wygląda wyrabianie pieczątek? Techniki produkcji

jak wygląda produkcja pieczątek

Pieczątka to jeden z tych wyjątkowych przedmiotów, który z jednej strony wydaje się „zwykły”, „codzienny” czy nawet „nudny”, a z drugiej potrafi naprawdę zaskoczyć, jeżeli tylko zdecydujemy się przyjrzeć mu bliżej. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy właśnie to zrobić! Sprawdzamy, jak powstają popularne stemple i jakie techniki wykorzystywane są do ich produkcji. Zapraszamy do lektury!

Zwykła-niezwykła pieczątka

Rozejrzyjmy się wokół. Szybko dostrzeżemy, że pieczątki są wszędzie! Odbicia firmowych lub imiennych stempli znajdziemy na fakturach, rachunkach, skierowaniach, umowach, listach, receptach, zwolnieniach, na pierwszych stronach książek z biblioteki i w wielu, wielu innych miejscach.

Według najbardziej ogólnej definicji pieczątka jest urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest pozostawianie trwałego śladu na papierze lub innym materiale (tkaninie, skórze, etc).

W przeszłości najczęściej spotykanym rodzajem pieczątek były drewniane stemple. Przed przyciśnięciem ich do dokumentu, konieczne było zanurzenie ich końcówki w poduszce nasączonej tuszem (stanowiącej osobny przedmiot). Tego typu pieczątki spotyka się po dziś dzień. Korzystają z nich nie tylko zwolennicy tradycyjnych rozwiązań, ale również osoby, które widzą w drewnianych stemplach stylowe przedmioty, stanowiące oryginalną dekorację biura.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są pieczątki samotuszujące. Wewnątrz swojej obudowy zawierają one nasączoną tuszem poduszkę. W momencie przyciśnięcia automatu do papieru, część stemplująca automatycznie zanurzana jest w tuszu. Nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Kiedy tusz w pieczątce samotuszującej się skończy, wystarczy wymienić samą poduszkę – nie ma potrzeby kupowania nowego automatu.

Wyrób pieczątek – przegląd technik

Obecnie stosuje się trzy metody produkowania pieczątek:

  • Polimerowa – do produkcji wykorzystuje się polimer, czyli ciecz gęstniejącą pod wpływem temperatury. Na polimerowej powierzchni umieszcza się przesłonę, na której wydrukowana jest treść odbicia pieczątki. Następnie całość utwardzana jest przy pomocy promieni UV. Zaletą techniki polimerowej jest niski koszt produkcji. Wadą – czasochłonność oraz niewielka precyzja.
  • Flash – treść pieczątki odbijana jest na światłoczułej gumce przy użyciu specjalistycznej metody błyskowej. Stemple wykonywane są znacznie szybciej niż w przypadku metody polimerowej, jednak cena produkcji jest dość wysoka.
  • Laserowa – płytka pieczątki grawerowana jest przy pomocy lasera. Koszty produkcji są niskie, a czas wykonania pieczątki wyjątkowo krótki. Odbicie stempla jest bardzo precyzyjne. Metoda laserowa uznawana jest zwykle za najlepszą technikę produkcji pieczątek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *