Wyrabianie pieczątek – faksymile. Czym jest pieczątka z podpisem?

wyrabianie pieczątek

Faksymile to pieczątka z kopią odręcznego podpisu konkretnej osoby. Wyrabianie pieczątek imiennych typu faksymile odbywa się poprzez mechaniczną kopie podpisu i naniesienie go na płytkę stemplującą automatu samotuszującego lub tradycyjnego, manualnego stempla. Faksymile może być wykorzystywane przez pracowników i właścicieli dużych firm, małych korporacji, a nawet przez osoby prywatne. Sprawdź do czego może przydać się wyrobienie pieczątki typu faksymile.

Faksymile a moc prawna – czy wyrobienie tej pieczątki może zastąpić odręczny podpis?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, faksymile nie jest tożsame z odręcznym podpisem. Jest to uregulowane wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 listopada 2006 roku (sygn. akt II FSK 1144/05). Istnieją jednak pewne sytuacje, w których faksymile może zastąpić podpis.

Po pierwsze wtedy, gdy podpis znajduje się na dokumentach akcji spółki akcyjnej. Po drugie, gdy gdy jest podpisem dłużnika na papierach wartościowych wystawionych przez niego samego. Po trzecie, gdy faksymile zastępuje podpis uprawnionych osób do zaciągania zobowiązań w imieniu emitenta na dokumentach obligacji.

Jak faksymile ma się do umów cywilnoprawnych? Zgodnie z artykułem 78 § 1 Kodeksu Cywilnego, umowa, która ma formę pisemną, musi zostać opatrzona podpisem własnoręcznym. W związku z tym umowa z faksymile zamiast podpisu, w rozumieniu prawa cywilnego, nie spełnia wymogów umowy pisemnej. Jednak mimo iż taki dokument nie spełnia wymogów umowy pisemnej, w określonych sytuacjach może być ważny. Ma to miejsce wtedy, gdy wzór faksymile odbił na umowie właściciel podpisu albo jego pełnomocnik, a dokument został przekazany drugiej stronie.

Wyjątkiem są umowy pisemne pod rygorem nieważności – taki dokument zawsze musi zostać opatrzony własnoręcznym podpisem, a bez tego jest po prostu nieważny. Przykłady takich dokumentów to:

  • Umowy leasingowe,
  • Umowy o przejęciu długu,
  • Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych.

Faksymile użyte bezprawnie

Faksymile użyte bez wiedzy lub zgody właściciela, bądź przez osobę trzecia (nieuprawnioną) powoduje, że opatrzony pieczątką dokument jest nieważny. Zdarza się jednak, że konieczne jest udowodnienie, iż stempel z podpisem został użyty bezprawnie.

Gdzie jeszcze możesz wykorzystać faksymile?

Faksymile możesz wykorzystywać np. do podpisywania firmowych dokumentów, znakowania listów, podpisywania kartek okolicznościowych, broszur, informatorów czy znakowania seryjnej korespondencji.

Pieczątkę z podpisem możesz wykorzystywać jako element identyfikacji wizualnej, do budowania pozytywnego, profesjonalnego wizerunku firmy.

Oprócz podpisu na płytce stemplującej mogą znaleźć się np.: imię i nazwisko, logo firmy, grafika czy życzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *